O Wisteria Gardens Studio

Marka Wisteria Gardens powstała w 2008 roku, jako nazwa dla strony o tsumami zaiku - tradycyjnym rękodziele Japonii. W chwili obecnej Wisteria Gardens Studio jest marką zajmująca się  tworzenie autorskiej biżuterii na zamówienie - zarówno noszonej tradycyjnie jako ozdoba do włosów do kimona, jak i zupełnie nowoczesnej w postaci broszek czy kolczyków. 

Od 2009 roku Wisteria Gardens zajmuje się szeroko pojętą promocją tej wyjątkowej tradycji dzięki informacjom na stronie, warsztatom czy prelekcjom na temat kimona, czyli tradycyjnego japońskiego stroju narodowego. 


Przede wszystkim jednak Wisteria Gardens jest jednym z najbardziej kompletnych kalendarzy maiko kanzashi w sieci. Informacje zamieszczone na stronie są rezultatem kilkuletniej fascynacji tym rękodziełem, tak bliskim jednemu z symboli tradycji Japonii - światem Płynącej Wody, czyli gejsz. 


 

FAQ czyli często zadawane pytania

1. Czym jest kanzashi

Kanzashi to nazwa stosowana do wszelkiego rodzaju ozdób do włosów w Japonii: szpilki, grzebienie i wszelkie ich odmiany. W VIII wieku n.e. z Chin przywędrowały grzebienie zwane zan, zapisywane tym samym znakiem co kanzashi i nazwa się przyjęła. 

2. Czym wyróżnia się hana tsumami kanzashi? 

Te ozdoby w formie bukietów z jedwabnych kwiatów, upodobały sobie szczególnie Maiko, praktykantki na geiko. 

3. Czy szyte kwiaty to hana kanzashi? 

Myślę, że jednoznacznie mogę odpowiedzieć to NIE. Różnica polega na całości techniki, czyli nie tylko na składaniu płatków na pincecie, ale także na odpowiednim przygotowaniu materiału, użyciu kleju ryżowego itd. 

To jak nazwać obraz olejny akwarelą – technika podobna, a jednak nie to samo.
Nie mam oczywiście nic przeciwko szytym kwiatom, wiele z nich to prawdziwe cudeńka. Ale to już nie hana tsumami kanzashi.


4. Używa pani nazwy tsumami zaiku. Czy to się różni od hana tsumami kanzashi?


Nazwa tsumami zaiku to poprawna nazwa techniki (oznacza coś składanego oraz rękodzieło, czyli rękodzieło ze składanych elementów). Tsumami kanzashi (właśc. hana tsumami kanzashi) to rodzaj konkretnej szpilki do włosów z kwiatowym motywem. 


hana = kwiat 
tsumami = składać / szczypać 
 kanzashi = szpilka do włosów

Czyli "hana tsumami kanzashi" oznacza szpilkę do włosów ozdobioną kwiatami wykonanymi techniką składania. 
 

 

Nauka Tecniki

1. Chcę się nauczyć…! 
  Wydałam kilka e-booków dostępnych na Etsy
Czasem, ale to dość rzadkie wydarzenia, prowadzę darmowe warsztaty na różnych wydarzeniach kulturalnych jak np. Noc Muzeów

2. Czego potrzebuję by zacząć? 

Teoretycznie wystarczą nożyczki, klej do tkanin lub igła i nici, tkanina i tektura. W praktyce są to narzędzia bardzo niedokładne, mające dużo ograniczeń – płatki klejone ‘na stałe’ lub szyte według uproszczonej metody wymyślonej przez Amerykanki zachowują swój kształt i można osiągnąć nimi jedynie kilka rodzajów kwiatów. Wielowarstwowe chryzantemy czy irysy są nie do wykonania ta metodą. 

Najlepiej zaopatrzyć się w: jedwab, klej ryżowy, klej typu Wikol, matę, linijkę i nóż do patchworku, cienką tekturę, dobre nożyczki krawieckie do odcinania nitek, różnego rodzaju materiały na środek kwiatów i klej jubilerski. 

3. Skąd wziąć klej ryżowy? 

Ja swoje zapasy kupuję w sklepach z artykułami dla introligatorów. Jeden czy dwa sklepy w Polsce miały klej z ryżu, ale nie prowadzą jego regularnej sprzedaży i przy próbie kupna może okazać się, że musimy obejść się smakiem. 

Klej można ugotować samemu z mąki ryżowej bądź ryżu, choć znam to tylko z teorii. 

200g mąki należy rozprowadzić w 330 ml wody i zagotować. Można też użyć ryżu (najlepiej lepkiego, do sushi) –200g należy ugotować w 330ml wody, pozwolić mu się rozgotować, po czym powstały płyn odcedzić. W razie potrzeby dodać wody i ponownie podgrzać. 

4. Jakiego rodzaju tkaniny sprawdzają się najlepiej?  

Oczywiście – jedwabne. Im cieńszy jedwab tym łatwiej pracować z klejem ryżowym. Wspaniałą tkaniną jest jedwab typu habotai (cienki jedwab podszewkowy), batyst oraz cienka krepa. Inne rodzaje jedwabiu trudniej poddają się klejowy ryżowemu i należy stosować go umiejętnie lub w dużych ilościach. 
 

 

Zamówienia

1. Czy przyjmujesz zamówienia?

Obecnie nie mam możliwości regularnego przyjmowania zamówień. 
​Informacje o wolnych terminach publikuję na stronie Facebook.

2. Spodobało mi się coś ze strony na Faxebooku… Czy mogę to kupić?

Większość prac ze strony została już sprzedana, była zamówieniem specjalnym lub należy do mojej prywatnej kolekcji. Aktualnie dostępne egzemplarze są w sklepie

3. Chciałabym zamówić pracę na wzór już sprzedanej, ale w innym kolorze. Czy jest taka możliwość? 

W sprawie takiej możliwości każdorazowo proszę o kontakt.

4. Jak zamawiać? 

Wystarczy się ze mną skontaktować poprzez Facebook, e-mail lub chat i ustalić szczegóły zamówienia.
W przypadku dużych zamówień może się zdarzyć, że poproszę o zadatek (ok. 30% wartości zamówienia).

​Po ustaleniu szczegółów przystępuję do pracy. Termin wykonania to zazwyczaj między 10 a 14 dni roboczych, ale może ulec wydłużeniu przy większych pracach. Po tym czasie wysyłam fotografię do akceptacji. Koszt wysyłki pokrywa kupujący, chyba że zamówienie wyniesie powyżej 300zł – wtedy ja pokrywam koszty wysyłki. 


Do każdego zamówienia dołączam Certyfikat - bo każda praca jest wyjątkowa!
 

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl