Jedwabne pejzaże

31.03.14

Jedwab to włókno pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego, a także nazwa tkaniny powstającą z tych włókien. Ten suchy opis z Wikipedii nie oddaje niestety tego czym jest jedwab. A jest znacznie więcej niż tkaniną na ponadczasowe ubrania.

 

Tkaniny jedwabne charakteryzują się połyskiem, są gładkie, miękkie, lekkie, cienkie i bardzo przyjemne w dotyku. Istnieje wiele ich rodzajów, od cieniutkiego fularu do cięższej krepy czy bogatych, ciężkich tkanych brokatów. W Japonii gdzie jedwab był podstawową tkaniną i nosiła go nawet niższa klasa, są dziesiątki ich rodzajów o różnej jakości.

 

Jedwabie nam, Europejczykom, kojarzą się w większości z kimonami. Kimono to nie tylko narodowy strój Japonii, ale także niejednokrotnie, dzieła sztuki tkackiej i farbiarskiej.

Kimono wyrażały nie tylko aktualne trendy mody czy gust właściciela, ale o wiele więcej. Z kimona można było wyczytać status społeczny osoby, stan cywilny, wiek. Długość rękawów czy ich kształt mówi o stanie cywilnym. Rodzaj tkaniny, przynajmniej do niedawna, świadczył z kolei o  miejscu osoby z społeczeństwie, czy był szlachcicem czy kupcem, gdyż tkaniny i kolory podlegały cenzusowi majątkowemu. Detale kimona oraz umiejętność skomponowania go w całość zdradzały gust osoby, ale też pewną wrażliwość – włożenie np. kimona z motywem kwiatu sakury na święto Hanami uważane było za modowe faux pas.

 

Bogactwo wzorów na kimonach wynika z wielowiekowej tradycji oraz uwielbienia Japończyków dla natury, oraz zmienności pór roku, a umiejętności artystów zajmujących się haftem, malowaniem i farbowaniem pozwalają na stworzenie niemal dowolnej wizji.

 

Od dziś w sklepie Wisteria Gardens dostępne są wyjątkowe tkaniny

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl